| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43700 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 600 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 44mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.6 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 59 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.583" Dia (91.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.858" (98.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
36DX612F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 6100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.63875 |
LNK2V103MSEHNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
|
![]() |
LNK2V103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
80LSW100000ACHU77X171Rubycon |
SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $121.64750 |
CGH702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
CGS702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
![]() |
36D163G040BE2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $121.79020 |