| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 25.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 35.14 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.102" (155.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNK2V103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
80LSW100000ACHU77X171Rubycon |
SCREW TERMINAL |
In Stock: 0 $121.64750 |
CGH702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
CGS702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
![]() |
36D163G040BE2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $121.79020 |
ALS70C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS70H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |