| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100000 µF |
| Tolerance: | - |
| Voltage - Rated: | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.236" (31.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.031" Dia (77.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.850" (174.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGH702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
CGS702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
![]() |
36D163G040BE2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $121.79020 |
ALS70C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS70H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71A133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
![]() |
E36D451LGN133AFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 13000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.92889 |
HES202G400W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.93540 |