| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 7000 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20.1mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 11.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 14.391 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.625" (117.48mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGS702T250W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7000UF 250V SCREW |
In Stock: 0 $121.65000 |
|
![]() |
36D163G040BE2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW |
In Stock: 0 $121.79020 |
ALS70C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS70H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71A133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
![]() |
E36D451LGN133AFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 13000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.92889 |
HES202G400W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.93540 |
|
CGS162T500W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1600UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.97600 |