| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 36D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 16000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 40 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.875" (22.22mm) |
| Size / Dimension: | 2.079" Dia (52.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.252" (133.40mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ALS70C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS70H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71A133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71C133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
ALS71H133QT500KEMET |
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.88125 |
|
![]() |
E36D451LGN133AFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 13000UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.92889 |
HES202G400W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2000UF 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.93540 |
|
CGS162T500W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1600UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $121.97600 |
|
![]() |
B43564A9568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.99750 |
![]() |
DCMC752M400DF2ECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7500UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $122.05450 |