| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43564 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 32mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 15 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 25 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.677" (144.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
DCMC752M400DF2ECornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 7500UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $122.05450 |
![]() |
LNU2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $122.13500 |
![]() |
LNU2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $122.13500 |
![]() |
LNU2H472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $122.13500 |
![]() |
MAL210218682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $122.16750 |
![]() |
MAL210233153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $122.16750 |
![]() |
MAL210258682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW |
In Stock: 0 $122.16750 |
![]() |
MAL210273153E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $122.16750 |
CGH172T500V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1700UF 500V SCREW |
In Stock: 0 $122.40119 |
|
![]() |
LNY2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.41800 |