| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1700 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 149mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.000" Dia (50.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.625" (142.88mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNY2V123MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.41800 |
![]() |
LNY2V123MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.41800 |
B43713B5568M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $122.56056 |
|
![]() |
MAL210417332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $122.57700 |
![]() |
MAL210457332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $122.57700 |
CGS904U6R3X5CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 900000UF 6.3V SCREW |
In Stock: 0 $122.66100 |
|
HES252G350W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2500UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.69980 |
|
![]() |
LNT2V682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.74600 |
![]() |
LNT2V682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.74600 |
![]() |
B43564B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.91813 |