| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 900000 µF |
| Tolerance: | -10%, +75% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 23.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 30.55 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.125" (130.18mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HES252G350W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2500UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.69980 |
|
![]() |
LNT2V682MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.74600 |
![]() |
LNT2V682MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.74600 |
![]() |
B43564B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.91813 |
![]() |
B43584B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $122.91813 |
580LSU3300MNB77X151Rubycon |
CAP ALUM 3300UF 20% 580V SCREW |
In Stock: 0 $122.99750 |
|
CGH312T450W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.28000 |
|
![]() |
520C362R400CF2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM SCREW |
In Stock: 0 $123.47833 |
![]() |
B43455B4828M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.49531 |
![]() |
B43455A9688M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $123.59250 |