| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LSU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 580 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 9.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 12.87 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.236" (31.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.032" Dia (77.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.063" (154.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGH312T450W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.28000 |
|
![]() |
520C362R400CF2DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM SCREW |
In Stock: 0 $123.47833 |
![]() |
B43455B4828M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.49531 |
![]() |
B43455A9688M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $123.59250 |
B43457A9688M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $123.59250 |
|
![]() |
MAL210238682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 385V SCREW |
In Stock: 0 $123.66900 |
![]() |
MAL210278682E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 385V SCREW |
In Stock: 0 $123.66900 |
![]() |
B43725A4129M003TDK EPCOS |
ALUM ELECT 350V 12000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $123.66958 |
![]() |
B43455A5568MTDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.78313 |
![]() |
36DX512F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.86063 |