| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 102 PHR-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 385 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 22mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 18.3 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 16 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.972" (151.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43725A4129M003TDK EPCOS |
ALUM ELECT 350V 12000UF SCREW TE |
In Stock: 0 $123.66958 |
![]() |
B43455A5568MTDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.78313 |
![]() |
36DX512F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 5100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.86063 |
CGS242T450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.87533 |
|
CGH402T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.91700 |
|
CGS402T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.91700 |
|
![]() |
LNR1A105MSEBNichicon |
CAP ALUM 1F 20% 10V SCREW |
In Stock: 0 $123.92400 |
![]() |
LNR1A105MSENNichicon |
CAP ALUM 1F 20% 10V SCREW |
In Stock: 0 $123.92400 |
![]() |
E36D451CSN203MFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 20000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.95703 |
![]() |
B43740A4568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.99219 |