| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2400 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 48mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.8 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.125" (104.78mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CGH402T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.91700 |
|
CGS402T350X3LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.91700 |
|
![]() |
LNR1A105MSEBNichicon |
CAP ALUM 1F 20% 10V SCREW |
In Stock: 0 $123.92400 |
![]() |
LNR1A105MSENNichicon |
CAP ALUM 1F 20% 10V SCREW |
In Stock: 0 $123.92400 |
![]() |
E36D451CSN203MFP0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 20000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $123.95703 |
![]() |
B43740A4568M7TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $123.99219 |
![]() |
ERHB5H1LGC562MFE5UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $124.23500 |
![]() |
B43743B5568M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 450V 5600UF SCREW TER |
In Stock: 0 $124.31333 |
MAL210437332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.35150 |
|
![]() |
MAL210477332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.35150 |