| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43743 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 16mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 24.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 24 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.693" (119.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MAL210437332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.35150 |
|
![]() |
MAL210477332E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.35150 |
LNK2H392MSEHNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $124.38800 |
|
![]() |
LNK2H392MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $124.38800 |
![]() |
LNK2H392MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $124.38800 |
![]() |
LNK2H392MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $124.38800 |
![]() |
LNK2H392MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $124.38800 |
MAL250039472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.48800 |
|
MAL250079472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.48800 |
|
![]() |
36DX312F450DJ2DVishay / Sprague |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.58250 |