| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 46mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 13.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 19.65 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.008" Dia (76.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.780" (146.80mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
36DX312F450DJ2DVishay / Sprague |
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $124.58250 |
MAL250055123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $124.60500 |
|
MAL250015123E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 350V 5000H |
In Stock: 0 $124.60500 |
|
![]() |
E37X401CPN123MFK0UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $124.73800 |
MAL250159562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.88700 |
|
![]() |
MAL250119562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.88700 |
80LSW100000MEFC90X151Rubycon |
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW |
In Stock: 0 $124.89875 |
|
![]() |
LNT2D223MSEBNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $124.93800 |
![]() |
LNT2D223MSENNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $124.93800 |
B43456A4828M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $125.20156 |