| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37X |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | - |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 31 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 42.441 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 7.520" (191.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MAL250159562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.88700 |
|
![]() |
MAL250119562E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 500V 5000H |
In Stock: 0 $124.88700 |
80LSW100000MEFC90X151Rubycon |
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW |
In Stock: 0 $124.89875 |
|
![]() |
LNT2D223MSEBNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $124.93800 |
![]() |
LNT2D223MSENNichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 200V SCREW |
In Stock: 0 $124.93800 |
B43456A4828M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $125.20156 |
|
![]() |
LNC2W682MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.31500 |
![]() |
LNC2W682MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.31500 |
![]() |
LNC2W682MTEJNichicon |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.31500 |
![]() |
B43725A5568M003TDK EPCOS |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.31594 |