| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43725 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22.9 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.677" (144.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LNT2A473MSENichicon |
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
|
![]() |
LNT1V334MSEBNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT1V334MSENNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2A473MSEBNichicon |
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2A473MSENNichicon |
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2E153MSEBNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2E153MSENNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |