| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNT |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 21.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 31.95 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.811" (173.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNT1V334MSENNichicon |
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2A473MSEBNichicon |
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2A473MSENNichicon |
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2E153MSEBNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2E153MSENNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEGBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2H272MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |
![]() |
LNT2W392MSEGBBNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $125.60600 |