| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 520C |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5700 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.687" (144.45mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MLP561M300EB0DCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 560UF 20% 300V FLATPACK |
In Stock: 0 $120.31900 |
![]() |
E37X451CPN822MFF5UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.32400 |
![]() |
ERHB631LGC332MFC0UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $120.39400 |
![]() |
B43455B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
B43457B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
LNC2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
MAL250019472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.52950 |
|
![]() |
LNU2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |