| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 500 PGP-ST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 46mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 13.1 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 19.65 A @ 10 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 2.992" Dia (76.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.787" (147.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LNU2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MTEHNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
E37F451CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.71510 |
![]() |
LNR1C684MSEBNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $120.74400 |
![]() |
LNR1C684MSENNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $120.74400 |
CGS913U063W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 91000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $120.92700 |
|
![]() |
B43743A9828M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 400V 8200UF SCREW TER |
In Stock: 0 $121.09656 |
![]() |
MAL250036822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |
![]() |
MAL250076822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |