| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LNU |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 13.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 19.46 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.614" (168.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E37F451CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.71510 |
![]() |
LNR1C684MSEBNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $120.74400 |
![]() |
LNR1C684MSENNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $120.74400 |
CGS913U063W5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 91000UF 63V SCREW |
In Stock: 0 $120.92700 |
|
![]() |
B43743A9828M000TDK EPCOS |
ALUM ELECT 400V 8200UF SCREW TER |
In Stock: 0 $121.09656 |
![]() |
MAL250036822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |
![]() |
MAL250076822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |
CGS232T450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.22467 |
|
![]() |
36DY154F060DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 150000UF 60V SCREW |
In Stock: 0 $121.24188 |
HES162G450V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.29400 |