| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CGS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2300 µF |
| Tolerance: | -10%, +50% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 52mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.5 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.125" (104.78mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
36DY154F060DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 150000UF 60V SCREW |
In Stock: 0 $121.24188 |
HES162G450V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.29400 |
|
CGH412T350W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.43733 |
|
400LSU8200MEFC90X141Rubycon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.53300 |
|
![]() |
B43700B8228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $121.57833 |
![]() |
36DX612F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 6100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.63875 |
LNK2V103MSEHNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
|
![]() |
LNK2V103MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |
![]() |
LNK2V103MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |