| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43743 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 11mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 6000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 29.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 18 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.185" (131.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MAL250036822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |
![]() |
MAL250076822E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.19625 |
CGS232T450W4CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2300UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.22467 |
|
![]() |
36DY154F060DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 150000UF 60V SCREW |
In Stock: 0 $121.24188 |
HES162G450V5LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1600UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $121.29400 |
|
CGH412T350W4LCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.43733 |
|
400LSU8200MEFC90X141Rubycon |
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW |
In Stock: 0 $121.53300 |
|
![]() |
B43700B8228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $121.57833 |
![]() |
36DX612F350DJ2AVishay / Sprague |
CAP ALUM 6100UF 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.63875 |
LNK2V103MSEHNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $121.64400 |