| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U37X |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 14mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | - |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 42.441 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension: | 3.504" Dia (89.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.142" (156.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERHB631LGC332MFC0UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $120.39400 |
![]() |
B43455B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
B43457B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
LNC2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
MAL250019472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.52950 |
|
![]() |
LNU2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MTEHNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |