| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B43455 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 15.4 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | 18 mOhms |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Size / Dimension: | 3.028" Dia (76.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.681" (169.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B43457B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
LNC2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
MAL250019472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.52950 |
|
![]() |
LNU2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MTEHNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
E37F451CPN153MFM9UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.71510 |
![]() |
LNR1C684MSEBNichicon |
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW |
In Stock: 0 $120.74400 |