| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MLP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 240mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.000" (25.40mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.500" (12.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | FlatPack, Tabbed |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E37X451CPN822MFF5UUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $120.32400 |
![]() |
ERHB631LGC332MFC0UUnited Chemi-Con |
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS |
In Stock: 0 $120.39400 |
![]() |
B43455B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
B43457B4828M3TDK EPCOS |
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW |
In Stock: 0 $120.45938 |
![]() |
LNC2H472MSEJBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MSEJBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
![]() |
LNC2H472MTEJNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.47800 |
MAL250019472E3Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.52950 |
|
![]() |
LNU2H472MSEHBBNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |
![]() |
LNU2H472MSEHBNNichicon |
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $120.53867 |