| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.625" (15.88mm) |
| Diameter - Inside: | 0.481" (12.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 50.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1248CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .067 |
In Stock: 84 $4.28000 |
|
3711CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.094,L= 4.00,W= .055 |
In Stock: 76 $4.32000 |
|
11643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.343,L= 1.88,W= .095 |
In Stock: 71 $4.32000 |
|
3932CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 4.50,W= .067 |
In Stock: 97 $4.38000 |
|
B17-183CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 85 $4.49000 |
|
S-1299CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= .88,W= .067 |
In Stock: 95 $4.53000 |
|
10358CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 2.94,W= .125 |
In Stock: 26 $4.57000 |
|
11857CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.266,L= 2.47,W= .069 |
In Stock: 63 $4.58000 |
|
3828CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 100 $4.59000 |
|
S-1476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.09,W= .045 |
In Stock: 84 $4.68000 |