| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.067" (1.70mm) |
| Diameter - Outside: | 0.687" (17.45mm) |
| Diameter - Inside: | 0.553" (14.05mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 38.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10358CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 2.94,W= .125 |
In Stock: 26 $4.57000 |
|
11857CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.266,L= 2.47,W= .069 |
In Stock: 63 $4.58000 |
|
3828CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 100 $4.59000 |
|
S-1476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.09,W= .045 |
In Stock: 84 $4.68000 |
|
3435CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 4.25,W= .050 |
In Stock: 79 $4.71000 |
|
S-933CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=1.28,W=.063 |
In Stock: 39 $4.71000 |
|
S-1616CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 7.00,W= .0915 |
In Stock: 58 $4.72000 |
|
S-1367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .531,L= 2.44,W= .0625 |
In Stock: 59 $4.74000 |
|
TA-2369CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.968, SO= 0.719, W= 0.054 |
In Stock: 96 $4.75000 |
|
A14-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .055 |
In Stock: 79 $4.77000 |