| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.054" (1.37mm) |
| Diameter - Outside: | - |
| Diameter - Inside: | 0.610" (15.49mm) |
| Diameter - Small Outside: | 0.719" (18.26mm) |
| Diameter - Large Outside: | 0.968" (24.59mm) |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.9 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
A14-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .055 |
In Stock: 79 $4.77000 |
|
S-189CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .41,W= .060 |
In Stock: 97 $4.87000 |
|
2623CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 6.50,W= .038 |
In Stock: 97 $4.87000 |
|
10944CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 1.50,W= .060 |
In Stock: 94 $4.87000 |
|
A9-29CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .562,L= 1.44,W= .080 |
In Stock: 80 $4.89000 |
|
3469CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 2.75,W= .135 |
In Stock: 73 $4.90000 |
|
11289CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 8.00,W= .041 |
In Stock: 39 $4.93000 |
|
B11-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.00,W= .044 |
In Stock: 45 $4.94000 |
|
11850CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 1.34,W= .078 |
In Stock: 78 $5.07000 |
|
S-1256CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.31,W= .0475 |
In Stock: 51 $5.07000 |