| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.041" (1.04mm) |
| Diameter - Outside: | 0.420" (10.67mm) |
| Diameter - Inside: | 0.338" (8.59mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 8.000" (203.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.5 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B11-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 1.00,W= .044 |
In Stock: 45 $4.94000 |
|
11850CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.078,L= 1.34,W= .078 |
In Stock: 78 $5.07000 |
|
S-1256CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.31,W= .0475 |
In Stock: 51 $5.07000 |
|
BB-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .69,W= .020 |
In Stock: 51 $5.07000 |
|
S-1698CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .88,W= .085 |
In Stock: 95 $5.08000 |
|
11819CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 2.00,W= .087 |
In Stock: 26 $5.09000 |
|
358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 5.75,W= .072 |
In Stock: 91 $5.14000 |
|
12040CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 5.50,W= .065 |
In Stock: 99 $5.15000 |
|
11721CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.343,L= 3.06,W= .121 |
In Stock: 97 $5.35000 |
|
10548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 4.00,W= .082 |
In Stock: 96 $5.37000 |