| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.081" (2.06mm) |
| Diameter - Outside: | 1.000" (25.40mm) |
| Diameter - Inside: | 0.838" (21.29mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1021CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.015,L= 1.63,W= .054 |
In Stock: 92 $5.39000 |
|
11185CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.47,W= .1055 |
In Stock: 63 $5.44000 |
|
MM-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .66,W= .020 |
In Stock: 93 $5.48000 |
|
B10-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= 1.56,W= .035 |
In Stock: 99 $5.51000 |
|
S-966CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=4.75,W=.080 |
In Stock: 28 $5.57000 |
|
S-1503CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= 2.94,W= .044 |
In Stock: 97 $5.61000 |
|
S-963CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 1.81,W= .085 |
In Stock: 63 $5.69000 |
|
11835CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L= 1.75,W= .078 |
In Stock: 66 $5.73000 |
|
B15-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 5.50,W= .0475 |
In Stock: 40 $5.73000 |
|
2868CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 8.25,W= .051 |
In Stock: 54 $5.74000 |