| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 0.812" (20.62mm) |
| Diameter - Inside: | 0.652" (16.56mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.750" (120.65mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 7.7 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1503CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .734,L= 2.94,W= .044 |
In Stock: 97 $5.61000 |
|
S-963CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 1.81,W= .085 |
In Stock: 63 $5.69000 |
|
11835CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.703,L= 1.75,W= .078 |
In Stock: 66 $5.73000 |
|
B15-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .500,L= 5.50,W= .0475 |
In Stock: 40 $5.73000 |
|
2868CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 8.25,W= .051 |
In Stock: 54 $5.74000 |
|
12085CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .437,L= 5.00,W= .040 |
In Stock: 70 $5.81000 |
|
70545CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .81,W= .018 |
In Stock: 68 $5.82000 |
|
70520CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .25,W= .016 |
In Stock: 38 $5.82000 |
|
S-3182CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .484,L=12.00,W= .031 |
In Stock: 68 $5.86000 |
|
70689CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .240,L= .94,W= .035 |
In Stock: 66 $5.86000 |