| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.078" (1.98mm) |
| Diameter - Outside: | 1.078" (27.38mm) |
| Diameter - Inside: | 0.922" (23.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.340" (34.04mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1256CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.31,W= .0475 |
In Stock: 51 $5.07000 |
|
BB-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .172,L= .69,W= .020 |
In Stock: 51 $5.07000 |
|
S-1698CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .88,W= .085 |
In Stock: 95 $5.08000 |
|
11819CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 2.00,W= .087 |
In Stock: 26 $5.09000 |
|
358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 5.75,W= .072 |
In Stock: 91 $5.14000 |
|
12040CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 5.50,W= .065 |
In Stock: 99 $5.15000 |
|
11721CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.343,L= 3.06,W= .121 |
In Stock: 97 $5.35000 |
|
10548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 4.00,W= .082 |
In Stock: 96 $5.37000 |
|
S-1021CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.015,L= 1.63,W= .054 |
In Stock: 92 $5.39000 |
|
11185CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.47,W= .1055 |
In Stock: 63 $5.44000 |