| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.875" (22.23mm) |
| Diameter - Inside: | 0.705" (17.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.880" (22.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 88.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
11819CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 2.00,W= .087 |
In Stock: 26 $5.09000 |
|
358CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 5.75,W= .072 |
In Stock: 91 $5.14000 |
|
12040CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 5.50,W= .065 |
In Stock: 99 $5.15000 |
|
11721CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.343,L= 3.06,W= .121 |
In Stock: 97 $5.35000 |
|
10548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 4.00,W= .082 |
In Stock: 96 $5.37000 |
|
S-1021CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.015,L= 1.63,W= .054 |
In Stock: 92 $5.39000 |
|
11185CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .843,L= 2.47,W= .1055 |
In Stock: 63 $5.44000 |
|
MM-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .219,L= .66,W= .020 |
In Stock: 93 $5.48000 |
|
B10-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .671,L= 1.56,W= .035 |
In Stock: 99 $5.51000 |
|
S-966CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=4.75,W=.080 |
In Stock: 28 $5.57000 |