| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.069" (1.75mm) |
| Diameter - Outside: | 1.266" (32.16mm) |
| Diameter - Inside: | 1.128" (28.65mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.470" (62.74mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 6.3 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3828CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 100 $4.59000 |
|
S-1476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.09,W= .045 |
In Stock: 84 $4.68000 |
|
3435CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 4.25,W= .050 |
In Stock: 79 $4.71000 |
|
S-933CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=1.28,W=.063 |
In Stock: 39 $4.71000 |
|
S-1616CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 7.00,W= .0915 |
In Stock: 58 $4.72000 |
|
S-1367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .531,L= 2.44,W= .0625 |
In Stock: 59 $4.74000 |
|
TA-2369CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.968, SO= 0.719, W= 0.054 |
In Stock: 96 $4.75000 |
|
A14-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .055 |
In Stock: 79 $4.77000 |
|
S-189CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .41,W= .060 |
In Stock: 97 $4.87000 |
|
2623CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 6.50,W= .038 |
In Stock: 97 $4.87000 |