| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.045" (1.14mm) |
| Diameter - Outside: | 0.968" (24.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.878" (22.30mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.090" (27.69mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 2.2 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
3435CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 4.25,W= .050 |
In Stock: 79 $4.71000 |
|
S-933CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=1.28,W=.063 |
In Stock: 39 $4.71000 |
|
S-1616CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 7.00,W= .0915 |
In Stock: 58 $4.72000 |
|
S-1367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .531,L= 2.44,W= .0625 |
In Stock: 59 $4.74000 |
|
TA-2369CSCentury Spring Corp. |
LO= 0.968, SO= 0.719, W= 0.054 |
In Stock: 96 $4.75000 |
|
A14-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .055 |
In Stock: 79 $4.77000 |
|
S-189CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= .41,W= .060 |
In Stock: 97 $4.87000 |
|
2623CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .360,L= 6.50,W= .038 |
In Stock: 97 $4.87000 |
|
10944CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .828,L= 1.50,W= .060 |
In Stock: 94 $4.87000 |
|
A9-29CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .562,L= 1.44,W= .080 |
In Stock: 80 $4.89000 |