| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.067" (1.70mm) |
| Diameter - Outside: | 0.750" (19.05mm) |
| Diameter - Inside: | 0.616" (15.65mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.500" (114.30mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.7 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B17-183CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 85 $4.49000 |
|
S-1299CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= .88,W= .067 |
In Stock: 95 $4.53000 |
|
10358CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 2.94,W= .125 |
In Stock: 26 $4.57000 |
|
11857CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.266,L= 2.47,W= .069 |
In Stock: 63 $4.58000 |
|
3828CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 100 $4.59000 |
|
S-1476CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .968,L= 1.09,W= .045 |
In Stock: 84 $4.68000 |
|
3435CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 4.25,W= .050 |
In Stock: 79 $4.71000 |
|
S-933CSCentury Spring Corp. |
COMP O=.812,L=1.28,W=.063 |
In Stock: 39 $4.71000 |
|
S-1616CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.172,L= 7.00,W= .0915 |
In Stock: 58 $4.72000 |
|
S-1367CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .531,L= 2.44,W= .0625 |
In Stock: 59 $4.74000 |