| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.860" (21.84mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 49.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-967CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 6.38,W= .080 |
In Stock: 117 $12.95000 |
|
S-1137CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 1.25,W= .047 |
In Stock: 698 $13.00000 |
|
A9-57CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 1.19,W= .038 |
In Stock: 529 $13.00000 |
|
4227CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.219,L= 5.75,W= .135 |
In Stock: 116 $13.01000 |
|
72630CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 1,888 $13.02000 |
|
72632CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 345 $13.02000 |
|
72442SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .115 |
In Stock: 472 $13.04000 |
|
72390SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 374 $13.04000 |
|
72322SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 350 $13.09000 |
|
71853SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 1,483 $13.11000 |