| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.055" (26.80mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72442SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .115 |
In Stock: 472 $13.04000 |
|
72390SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 374 $13.04000 |
|
72322SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 350 $13.09000 |
|
71853SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 1,483 $13.11000 |
|
71837SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .0915 |
In Stock: 986 $13.11000 |
|
72287SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .098 |
In Stock: 642 $13.11000 |
|
71859SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 574 $13.11000 |
|
71850SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .75,W= .098 |
In Stock: 502 $13.11000 |
|
72380SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 480 $13.11000 |
|
71861SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.25,W= .098 |
In Stock: 272 $13.11000 |