| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.640" (16.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.750" (69.85mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 36.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71853SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 1,483 $13.11000 |
|
71837SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .0915 |
In Stock: 986 $13.11000 |
|
72287SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .098 |
In Stock: 642 $13.11000 |
|
71859SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 574 $13.11000 |
|
71850SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .75,W= .098 |
In Stock: 502 $13.11000 |
|
72380SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 480 $13.11000 |
|
71861SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.25,W= .098 |
In Stock: 272 $13.11000 |
|
72291SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.00,W= .098 |
In Stock: 268 $13.11000 |
|
72385SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 242 $13.11000 |
|
71857SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .098 |
In Stock: 201 $13.11000 |