| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.098" (2.49mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.654" (16.61mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 38.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72385SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 242 $13.11000 |
|
71857SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .098 |
In Stock: 201 $13.11000 |
|
72355SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .074 |
In Stock: 192 $13.11000 |
|
72288SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 170 $13.11000 |
|
72340SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .072 |
In Stock: 165 $13.11000 |
|
71849SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 4.00,W= .092 |
In Stock: 163 $13.11000 |
|
72366SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .074 |
In Stock: 156 $13.11000 |
|
72281SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.00,W= .092 |
In Stock: 154 $13.11000 |
|
71845SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.00,W= .092 |
In Stock: 127 $13.11000 |
|
72365SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .074 |
In Stock: 124 $13.11000 |