| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Diameter - Outside: | 0.850" (21.59mm) |
| Diameter - Inside: | 0.666" (16.92mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 29.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71845SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.00,W= .092 |
In Stock: 127 $13.11000 |
|
72365SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .074 |
In Stock: 124 $13.11000 |
|
72284SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .092 |
In Stock: 121 $13.11000 |
|
72353SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .075 |
In Stock: 118 $13.11000 |
|
K-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= 1.19,W= .047 |
In Stock: 414 $13.15000 |
|
3120CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 3.75,W= .135 |
In Stock: 533 $13.25000 |
|
72545CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .096 |
In Stock: 661 $13.26000 |
|
N-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 1.03,W= .060 |
In Stock: 234 $13.31000 |
|
10783CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 2.56,W= .125 |
In Stock: 129 $13.31000 |
|
72418CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 900 $13.32000 |