| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.593" (15.06mm) |
| Diameter - Inside: | 0.343" (8.71mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.560" (65.02mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 275.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72418CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 900 $13.32000 |
|
72416CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 221 $13.32000 |
|
72113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 220 $13.32000 |
|
72114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 169 $13.32000 |
|
72489SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 173 $13.34000 |
|
72277SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .092 |
In Stock: 1,312 $13.36000 |
|
72352SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .074 |
In Stock: 468 $13.36000 |
|
72294SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 441 $13.36000 |
|
72354SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .074 |
In Stock: 261 $13.36000 |
|
72379SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .085 |
In Stock: 242 $13.36000 |