| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 1.010" (25.65mm) |
| Diameter - Inside: | 0.786" (19.96mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 90.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72277SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .092 |
In Stock: 1,312 $13.36000 |
|
72352SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .074 |
In Stock: 468 $13.36000 |
|
72294SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 441 $13.36000 |
|
72354SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .074 |
In Stock: 261 $13.36000 |
|
72379SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .085 |
In Stock: 242 $13.36000 |
|
72361SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .074 |
In Stock: 145 $13.36000 |
|
72296SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .098 |
In Stock: 125 $13.36000 |
|
S-239CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 2.13,W= .148 |
In Stock: 159 $13.40000 |
|
72552CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 1,909 $13.41000 |
|
72549CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .105 |
In Stock: 247 $13.41000 |