| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.074" (1.88mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.827" (21.01mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 8.7 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72296SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .098 |
In Stock: 125 $13.36000 |
|
S-239CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 2.13,W= .148 |
In Stock: 159 $13.40000 |
|
72552CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 1,909 $13.41000 |
|
72549CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .105 |
In Stock: 247 $13.41000 |
|
72550CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 185 $13.41000 |
|
JJ-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .562,L= .41,W= .047 |
In Stock: 443 $13.48000 |
|
72125CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 283 $13.64000 |
|
72431CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 273 $13.64000 |
|
S-174CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.140,L= 4.38,W= .110 |
In Stock: 201 $13.65000 |
|
72551CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 238 $13.66000 |