| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.047" (1.19mm) |
| Diameter - Outside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Inside: | 0.468" (11.89mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.410" (10.41mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 36.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72125CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 283 $13.64000 |
|
72431CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 273 $13.64000 |
|
S-174CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.140,L= 4.38,W= .110 |
In Stock: 201 $13.65000 |
|
72551CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 238 $13.66000 |
|
10606CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 2.69,W= .234 |
In Stock: 103 $13.67000 |
|
S-98CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.546,L= 2.19,W= .187 |
In Stock: 401 $13.68000 |
|
72536CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .093 |
In Stock: 202 $13.71000 |
|
1938CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L=11.13,W= .137R |
In Stock: 196 $13.74000 |
|
72638CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 4,093 $13.75000 |
|
72639CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .0950 |
In Stock: 1,768 $13.75000 |