| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.187" (4.75mm) |
| Diameter - Outside: | 1.546" (39.37mm) |
| Diameter - Inside: | 1.172" (29.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.190" (55.63mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 187.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72536CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .093 |
In Stock: 202 $13.71000 |
|
1938CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L=11.13,W= .137R |
In Stock: 196 $13.74000 |
|
72638CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 4,093 $13.75000 |
|
72639CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .0950 |
In Stock: 1,768 $13.75000 |
|
72640CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .096 |
In Stock: 1,455 $13.75000 |
|
S-154CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 5.25,W= .148 |
In Stock: 124 $13.78000 |
|
72111CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .105 |
In Stock: 933 $13.79000 |
|
72112CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 217 $13.79000 |
|
72208SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .074 |
In Stock: 184 $13.79000 |
|
72653CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 1,218 $13.83000 |