| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.033" (26.24mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 31.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-154CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .938,L= 5.25,W= .148 |
In Stock: 124 $13.78000 |
|
72111CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .105 |
In Stock: 933 $13.79000 |
|
72112CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 217 $13.79000 |
|
72208SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .074 |
In Stock: 184 $13.79000 |
|
72653CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 1,218 $13.83000 |
|
O-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .515,L= 1.56,W= .060 |
In Stock: 1,400 $13.89000 |
|
72555CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 930 $13.92000 |
|
72117CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 948 $13.93000 |
|
12130CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 1.56,W= .225 |
In Stock: 1,844 $13.96000 |
|
B17-187CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 1.53,W= .086 |
In Stock: 505 $13.99000 |