| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.225" (5.72mm) |
| Diameter - Outside: | 1.734" (44.04mm) |
| Diameter - Inside: | 1.284" (32.61mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.560" (39.62mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 460.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B17-187CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 1.53,W= .086 |
In Stock: 505 $13.99000 |
|
72454CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .120 |
In Stock: 155 $14.02000 |
|
72446CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .115 |
In Stock: 123 $14.02000 |
|
72417CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 113 $14.04000 |
|
R-26CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1 , W= 0.135 , L= 36 |
In Stock: 222 $14.06000 |
|
B1-30CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .81,W= .064 |
In Stock: 512 $14.07000 |
|
K-61CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .75,W= .062 |
In Stock: 341 $14.07000 |
|
BB-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.25,W= .060 |
In Stock: 275 $14.07000 |
|
397CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 5.44,W= .177 |
In Stock: 450 $14.08000 |
|
72652CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 634 $14.09000 |