| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.765" (19.43mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 81.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
R-26CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1 , W= 0.135 , L= 36 |
In Stock: 222 $14.06000 |
|
B1-30CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .81,W= .064 |
In Stock: 512 $14.07000 |
|
K-61CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .75,W= .062 |
In Stock: 341 $14.07000 |
|
BB-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .921,L= 1.25,W= .060 |
In Stock: 275 $14.07000 |
|
397CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 5.44,W= .177 |
In Stock: 450 $14.08000 |
|
72652CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 634 $14.09000 |
|
72654CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 251 $14.09000 |
|
3277CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 3.63,W= .162 |
In Stock: 122 $14.10000 |
|
72428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 616 $14.12000 |
|
72126CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 221 $14.12000 |