| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.162" (4.11mm) |
| Diameter - Outside: | 0.875" (22.23mm) |
| Diameter - Inside: | 0.551" (14.00mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.630" (92.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 282.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 616 $14.12000 |
|
72126CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 221 $14.12000 |
|
72491CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 199 $14.12000 |
|
72123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .112 |
In Stock: 182 $14.12000 |
|
12260CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 1.78,W= .080 |
In Stock: 1,249 $14.14000 |
|
B11-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.25,W= .065 |
In Stock: 151 $14.14000 |
|
S-3238CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.062,L= 3.19,W= .162 |
In Stock: 212 $14.16000 |
|
72364SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .074 |
In Stock: 274 $14.19000 |
|
72438CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 140 $14.25000 |
|
3343CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= .94,W= .065 |
In Stock: 306 $14.26000 |