| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.065" (1.65mm) |
| Diameter - Outside: | 0.765" (19.43mm) |
| Diameter - Inside: | 0.635" (16.13mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 23.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3238CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.062,L= 3.19,W= .162 |
In Stock: 212 $14.16000 |
|
72364SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .074 |
In Stock: 274 $14.19000 |
|
72438CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 140 $14.25000 |
|
3343CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= .94,W= .065 |
In Stock: 306 $14.26000 |
|
72491SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 282 $14.26000 |
|
72556CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 188 $14.26000 |
|
10614CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 2.31,W= .080 |
In Stock: 193 $14.29000 |
|
S-1194CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .81,W= .062 |
In Stock: 367 $14.32000 |
|
72524CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 173 $14.34000 |
|
S-141CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 4.41,W= .135 |
In Stock: 259 $14.37000 |